„Salvator Mundi“ е картина, приписвана на Леонардо да Винчи, създадена около 1500 г. Тя изобразява Христос като „Спасител на света“, държащ в лявата си ръка кристална сфера, символизираща вселената, и благославящ с дясната си ръка.
Картината е значителна заради нейното изключително значение в историята на изкуствата, както и заради продажбата й през 2017 година на аукциона „Кристис“ в Ню Йорк, където тя бе закупена за рекордните 450,3 милиона долара, което я прави най-скъпото произведение на изкуството, продавано някога.
След като се смяташе за изгубена в продължение на столетия, картината беше открита през 2005 г. в САЩ и реставрирана. След дълга дискусия относно авторството, бяха направени анализи и проучвания, които потвърдиха, че картината вероятно е произведена от Леонардо да Винчи, въпреки че някои учени поставят под съмнение напълно неговото авторство.
След продажбата през 2017 г. картината попада в ръцете на саудитския принц Бадр бен Абдула бен Фархан Ал Сауд, като се предполага, че той е купил картината от името на престолонаследника Мохамед бин Салман. Въпреки това, местонахождението на картината след продажбата остава неизвестно, и се съобщава, че тя може да бъде изложена в музея Лувър в Абу Даби, но след това изчезва.
„Salvator Mundi“ съчетава и мистерията около нейното авторство, и нейната впечатляваща продажна цена, което я прави изключително важен и спорен артефакт в света на изкуствата.